Piątek, 19 Październik 2018
Znajdujesz się: Strona Główna/
f


Współpraca ZSCKP i MFO
2017-12-05
Dodane: A

Osiemdziesiątka bliżej rynku pracy

Umowa o współpracy między Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego a firmą MFO S.A. została podpisana. Dzięki niej uczniowie będą mogli odbywać w MFO praktyki zawodowe, a w przyszłości również rozpoczynać pracę zawodową.

1 grudnia w ZS CKP odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły, przedstawicieli firmy MFO S.A. oraz starostwa powiatowego w Sochaczewie. Gospodarzem spotkania była dyrektor Julia Jakubowska, starostwo reprezentowała dyrektor Powiatowego Wydziału Edukacji Urszula Opasiak, a firmę MFO S.A. jej prezes Tomasz Mirski oraz odpowiedzialny za kontakty zewnętrzne firmy Konrad Sobański.

Jak zauważyła dyrektor Julia Jakubowska umowa o współpracy została podjęta z inicjatywy kierownika kształcenia praktycznego Macieja Wódki . To nie pierwsza firma, z którą szkoła podjęła taką współpracę. Wcześniej podobną umowę zawarła z firmą Schindler Polska. Dzięki tym działaniom powstała klasa patronacka, dla której, co jest nie do przecenienia, dostęp do nowoczesnego sprzętu będzie łatwiejszy. Generalnie, jak zauważyła dyrektor Julia Jakubowska, Osiemdziesiątka współpracuje z wszystkimi pracodawcami, którzy deklarują taką chęć i których charakter produkcji odpowiada profilowi kształcenia w ZS CKP. Obecni na spotkaniu zgodnie podkreślali, że współpraca między pracodawcami a szkołami jest niezwykle cenna. Dla uczniów Technikum oznacza możliwość odbywania praktyk zawodowych, a w następnym etapie możliwość zatrudnienia. Pracodawca z kolei może liczyć na to, że będzie uczestniczył w procesie przygotowania przyszłych pracowników, będzie miał wpływ na zdobywane przez nich kwalifikacje.

Na spotkaniu obecni byli uczniowie klas Technikum o profilu mechanicznym, ponieważ to głównie z myślą o nich zostało ono zorganizowane. Prezes MFO S.A. Tomasz Mirski prezentował swoją firmę, która istnieje na rynku OD 13 lat i zajmuje się produkcją profili stalowych. Obecni na spotkaniu uczniowie mogli obejrzeć film demonstrujący cały proces produkcji od materiału do produktu wyjściowego, zapoznać się z danymi dotyczącymi jej rozwoju, z wynikami osiąganymi na przestrzeni ostatnich lat.

MFO produkuje profile w blisko 1200 wymiarach i kształtach do wszystkich systemów okiennych, zabudów gipsowo kartonowych, a także profile specjalne stosowane m.in. w branży automativ, AGD, instalacyjnej, sanitarnej, ogólnobudowlanej. Jak podkreślił prezes Mirski, jej głównym celem jest zdobycie na rynku europejskim pozycji wiodącego producenta profili stalowych. Eksport firmy wzrasta bardzo dynamicznie, odbiorcami profili stalowych są nie tylko rynki europejskie, ale również afrykańskie czy australijskie, chociaż na razie najważniejsze są europejskie z racji uwarunkowań geograficznych. Firma zatrudnia 220 osób i planuje wzrost zatrudnienia, ponieważ jej program inwestycyjny jest bardzo bogaty . Zamierza zainwestować około 100 mln złotych w nowe hale i linie produkcyjne. Takie plany to dobre rokowania dla potencjalnych pracowników. Prezes Mirski zapewnił, że jego firma proponuje praktyki uczniom ?Osiemdziesiątki?, a w przyszłości również pracę. Korzyści mogą odnieść obie strony. Uczniowie zdobędą niezbędne doświadczenie, a firma zyska młodych ludzi o świeżym spojrzeniu, którzy mogą wnieść innowacyjne pomysły, chociaż są na początku drogi zawodowej. Mogą swoją karierę zawodową rozpoczynać z MFO S.A.

Na dobry początek współpracy szkolne warsztaty otrzymały zestaw narzędzi, które na pewno będą przydatne podczas zajęć praktycznych w szkole branżowej. Z kolei dyrektor J. Jakubowska przekazała zestaw gadżetów i publikacji związanych z 95. letnią tradycją szkoły, zapewniła o woli współpracy oraz kontaktu i jak zauważyła, bliskość siedziby firmy ? Kożuszki Parcel ? zdecydowania taką współpracę ułatwia. Na zakończenie goście wpisali się do szkolnej Księgi Pamiątkowej i tak oto otwarty został nowy rozdział w historii szkoły.

Grażyna Bolimowska-Gajda
Projekt i implementacja strony: A. Adamczyk
Administrator Web & DBMS: A. Urbaniak, K. Gensler,
Administrator Web & DBMS: P. Chlebowski, R. Kamiński
Pod kierunkiem nauczycieli: K. Kocimska
Zespół Szkół CKP @2018