Niedziela, 24 Marzec 2019
Znajdujesz się: Strona Główna/
f

ZAPRASZAMY NA
DZIEŃ OTWARTY
W NASZEJ SZKOLE
24 kwietnia 2019
godzina 14:00Totus Tuus - Osiemdziesiątka oddaje hołd Papieżowi
2018-10-27
Dodane: AM
40 lat temu 22 października 1978 roku odbyła się inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II i z tej okazji w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Włodzimierza Garbolewskiego odbyła się uroczysta akademia poświęcona tej rocznicy.

Jak podkreślali autorzy tej uroczystości, w tym roku to wydarzenie zbiegło się z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Na scenie, przed portretem Papieża Polaka uczniowie złożyli symboliczne kwiaty, by w ten sposób podziękować za dokonania Jana Pawła II. Tego dnia w szkole na kilka godzin zagościły też relikwie Jana Pawła II, a ulubiona pieśń Papieża ?Barka? wykonana została przez wszystkich uczestników uroczystości. Autorzy spektaklu przedstawili archiwalne filmy z tego pamiętnego wydarzenia, jakim był wybór Karola Wojtyły na papieża. Oto 99 głosami spośród 111 uczestników konklawe Polak Karol Wojtyła został nowym papieżem w historii kościoła i przyjął imię Jana Pawła II. Materiały archiwalne, nagrania słów papieża, które tego dnia zabrzmiały z okien watykańskiego pałacu, dla uczniów, którzy nie byli świadkami tamtych wydarzeń okazały się bardzo poruszające. Usłyszeli oni też nagranie księdza Malińskiego, który niezwykle sugestywnie opowiadał o wyborze Karola Wojtyły na papieża i o niezwykłym przemówieniu, które Ojciec Święty wygłosił w języku włoskim, co dla Włochów zgromadzonych na Placu Świętego Piotra w Rzymie było niemałym zaskoczeniem.

Archiwalne filmy podczas uroczystej akademii zostały wzbogacone fragmentami tekstu Juliusza Słowackiego o jego wizji Papieża Słowianina. Autorzy spektaklu: ksiądz Tomasz Staszewski, Iwona Stachlewska i uczniowie przypomnieli dorobek Jana Pawła II. Podkreślili, że Jan Paweł II szczególnie umiłował ludzi młodych, ponieważ widział w młodości wielki dar, zadanie i powołanie. Towarzyszył młodym jeszcze jako wikariusz, potem duszpasterz akademicki, biskup i kardynał, a w 1985 roku zaprosił młodych całego świata do Rzymu i w ten sposób zainicjował Światowe Dni Młodzieży ?nagranie ze ŚDM w 2000 rok ustało się ilustracją dla tych informacji. Przypomniano też zasługi Jana Pawła II jako obrońcy praw człowieka i jego działania na rzecz zachowania pokoju.

Wzruszająco zabrzmiały słowa Jana Pawła II przed laty skierowane do Polaków podczas jego pielgrzymek do Polski: "Kiedy myślę : Ojczyzna szukam drogi". Papież wysiadający z samolotu i całujący polską ziemię, to niezapomniany widok dla tych, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń i cenne doświadczenie dla tych, którzy mogą teraz obcować z dorobkiem Jana Pawła II. Autorzy spektaklu przypomnieli, że ich nauczyciele, wychowawcy, rodzice to pokolenie JPII, czyli ci, którzy żyli w czasach pontyfikatu, uczestniczyli w papieskich pielgrzymkach, a podczas tej uroczystości znaleźli się też tacy, którzy byli na Placu Świętego i osobiście spotkali się z Papieżem i dla nich to wspomnienie było szczególnie poruszające.

Podczas tej uroczystej akademii przypomniano też przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II, słowa wygłoszone podczas mszy odprawionej 22 października 1978 roku: "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Niekwestionowana na świecie jest opinia, że wybór Polaka na papieża a następnie jego działalność w dużej mierze przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące ojczyzny, jej roli w życiu narodu, a także zaznaczenie podniosłego charakteru uroczystości podkreślone zostały przypomnieniem "Roty", która zabrzmiała na zakończenie, a odśpiewali ja wszyscy uczestnicy akademii. Tego samego dnia uczniowie "Osiemdziesiątki" wystąpili również w Kościele Św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Autorzy i uczestnicy spektaklu otrzymali podziękowania od dyrekcji szkoły, program, który zaprezentowali miał bardzo ciekawy scenariusz, a archiwalne nagrania dodatkowo wzbogaciły go. Kadry z Papieżem zapadły głęboko w pamięć uczniów, którzy śledzili z uwagą to, co działo się na scenie i ekranie.


Grażyna Bolimowska-Gajda
Projekt i implementacja strony: A. Adamczyk
Administrator Web & DBMS: A. Urbaniak, K. Gensler
Pod kierunkiem nauczycieli: K. Kocimska, K. Rymarz
Zespół Szkół CKP @2017