Niedziela, 24 Marzec 2019
Znajdujesz się: Strona Główna/
f

ZAPRASZAMY NA
DZIEŃ OTWARTY
W NASZEJ SZKOLE
24 kwietnia 2019
godzina 14:00Osiemdziesiątka w Berlinie
2018-12-10
Dodane: Admin
Trasę do Berlina pokonali zgodnie z planem bez zdarzeń szczególnych. Już w stolicy naszych zachodnich sąsiadów obejrzeli najważniejsze zabytki stolicy Niemiec. Była więc Brama Brandenburska, przy której zawsze jest tłoczno, ponieważ jeżeli jesteś w Berlinie nie możesz nie być w tym miejscu, jeśli je ominiesz to tak jakbyś w ogóle nie widział tego miasta. Tu oczywiście musiało być zbiorowe foto. Brama Brandenburska, tu fotografują się wszyscy. Po jej przekroczeniu można podziwiać ogromy plac i fotografować się na tle łuku triumfalnego.
Budynek Reichstagu uczniowie Osiemdziesiątki obejrzeli tylko z zewnątrz , to w końcu była wycieczka jednodniowa, żeby wejść do środka trzeba wcześniej umówić spotkanie i zarezerwować sobie sporo czasu. W sąsiedztwie Reichstagu znajduje się siedziba kanclerz Niemiec Angeli Merkel na dachu budynku może lądować helikopter tego dnia akurat nie lądował. Taki pech.
Na Aleksanderplatz trzeba podnieść wysoko głowę, by podziwiać wieżę telewizyjną ze słynną restauracją widokową - dzień był pochmurny, deszczowy, więc wieża niestety nie błyszczała w słońcu. Potsdamer Platz to również obowiązkowy punkt programu. Przejechaliśmy cały Berlin poczynając od wschodniego, obejrzeliśmy resztki muru Berlińskiego, podziwialiśmy słynne graffiti na murze - w tym słynny pocałunek Breżniewa i Honeckera.
Berlin to miasto targów, na finał były Weinachtsmarkts, trzeba na tam się wybrać, by skosztować niemieckich świątecznych przysmaków. Wieczór, błyszczące girlandy feeria świateł, czyli klimat świąteczny. Słynne wursty, grzane wino i stragany z ozdobami świątecznymi. Wiem, w Polsce też można skosztować niemieckich kiełbasek, ale podobno te oryginalne są nie do podrobienia. Poza tym inaczej smakują na niemieckim targu.
54 osoby, tylu uczniów wybrało się do Berlina wróciły cale i zdrowe. Magda Andrzejewska, która wyjazd zorganizowała może przyjmować już gratulacje, organizacja na medal. Oczywiście, jak to w podróży bywa, nie obyło się i bez drobnej wpadki kierowcy, który nie skręcił w odpowiednim momencie w odpowiednią drogę i niechcący wydłużył grupie czas jazdy, ale takie ryzyko zawsze wpisane jest w tego rodzaju przedsięwzięcia. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w Berlinie, miasto zrobiło na nich wrażenie i pewnie jeszcze tam wrócą.Projekt i implementacja strony: A. Adamczyk
Administrator Web & DBMS: A. Urbaniak, K. Gensler
Pod kierunkiem nauczycieli: K. Kocimska, K. Rymarz
Zespół Szkół CKP @2017